Her birimizin içindeki doğal iyileşme gücü, iyi olmamız için en büyük güçtür.

                                                                                        Hipokrat

 


Homeopati nedir?

Homeopati 200 yıldır tüm Dünyada yaygın olarak kullanılan bir doğal iyileşme sistemidir. Dünya Sağlık örgütü tarafından Dünyada en yaygın olarak kullanılan 2. büyük iyileşme sistemi olarak tanınmıştır.

Homeopatiyi geliştiren Samuel Hahneman (Alman hekim – 1755–1843)) homeopatiyi şöyle anlatır. “Sağlık Durumunda yaşam gücü organizmayı canlandırır ve ahenkli bir düzende tutar. Hastalık durumunda esasen sadece bu yaşam gücünün dengesi bozulmuştur. Kendisi acısını (içteki değişimini) his ve fonksiyonlardaki normal durumdan olan sapmalarıyla ifade eder. Hastalığa neden olan tek şey, olumsuz olarak etkilenen yaşam gücünün kendisidir… Diğer yandan hastalık bulgularının tümünün yani sağlık durumundan tüm sapmaların, iyileşme sırasında ortadan kalkması ile beraber, yaşam gücü yeniden bütünlenir, böylece tüm organizma sağlığa kavuşmuş olur.”

 

Homeopatik yaklaşım nedir?

Homeopati kendi içimizdeki doğal iyileşme gücüne yardım eden bir yöntemdir. Aslında vücudumuz dengesini bozan durumlar ile karşılaştığında kendini yeniden dengelemeye başlar. Bulgular böylece ortaya çıkar. Örneğin mikroplu veya toksik bir gıda aldığımızda kusma ve ishal olur ve beden kendini temizlemeye çalışmaktadır. Ateş yüksekliği vücudumuzdaki mikroplar ile savaşta mikropların kapsüllerini çatlatan, onların yok olmasına yardım eden içsel bir iyileşme gücüdür.

Homeopati İyileşmeye nasıl yardımcı oluyor?

Temel prensibi benzer benzeri iyileştir ilkesine dayanır. Yani sağlıklı kişilerde kullanıldığında ortaya çıkan bulguların olduğu hasta kişilere o bulguları yapan maddenin verilmesi demektir. Örneğin kızarık ve şişlikte bal arısı salgısından elde edilen ilaç, şiddetli göz ve burun akıntısı, göz yanması olan kişide soğandan elde edilen ilaç etkili olur. Kültürümüzde de “çivi çiviyi söker”, “soğuktan donanı buzla ovarlar” gibi karşılıkları vardır.

Homeopatik analiz nedir?

Bir görüşme ile sizin değerlendirilmenizdir. Homeopati hangi hastalığın olduğunu bulmaya değil hasta olanın kişinin kim olduğunu anlamaya odaklanmaktadır. Bu nedenle bu tanıma için en azından 2 saatlik bir görüşme yapılmaktadır. Sizdeki denge bozukluğunu gösteren sizin tüm fiziksel, zihinsel ve duygusal bulgularınız ve yaşam alışkanlıklarınız, uykunuz, rüyalarınız, korkularınız, beklentileriniz ele alınır. Bunun yanında geçmişte yaşadığınız hastalıkları ve ailedeki bireylerin hastalık öykülerini vs. öğrenerek size ait bir tek bir resim ortaya çıkarılır. Homeopati sizi bütüncül olarak ele alır ve her insanın birbirinden farklı olması nedeni ile aynı hastalığa sahip kişilere aynı ilaç verilmeyecektir.

         Homeopatik ilaç nasıl hazırlanır?

Homeopatide bunlara ilaç değil remedi denir. Kaynağı bitkiler, hayvanlar, mineraller gibi doğal maddelerdir. Alkolde bekletilip sonra su ile çözeltilerek ve özel bir yöntem ile çalkalayarak elde edilir. Bu defalarca kez tekrarlanır ve inceltilip etkisi arttırılır. Sulandırma oranına göre değişen dozlar olur. Sonra minik şeker tabletlerine emdirilerek şişelenir.

 

Kimler homeopatik sistemden yararlanabilir?

Her yaş ve gruptan herkes ve hayvanlar hatta son yıllarda bitkiler için homeopatik yöntem kullanılabilmektedir. Hayvanlarda kullanmak için eğitim almış veteriner homeopatlar vardır. Homeopatik sistemde alınan remediler toksin değildir. Gebeler, çocuklar ve yaşlılar da rahatlıkla kullanabilir. Diğer ilaçların etkisini azaltmaz,

 

Homeopatik sistemde yardım alırken neler yapmamalıdır?

Keskin kokulu, nane, mentol, okaliptüs, kafur gibi maddeler remedilerin etkisini yok edebilir.

Kahve içmek remedinin etkisini azaltabilir veya kesintiye uğratabilir.

Homeopati, nazik ve bütüncül çalışır. Bir iyileşme sürecine yani sabırlı olmanıza ihtiyaç duyar. Bu tedavi sırasında sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile yaşamayı, iyileşmeyi engelleyen faktörleri göden geçirmeyi gerekli kılar. Mümkün olduğunca yaşam gücünü farklı başka uyumlu olmayan tedaviler ile zorlamamak önerilir. O yüzden hekiminize danışmadan yeni şeyler uygulamayın…..