Niyet Yöntemi, Kimlik Odaklı Psikotravma Terapisi -IoPT

Niyet yöntemi – kendinizin kaybolan parçalarıyla yeniden bağlantı kurma sürecidir, Tümüyle kendi özgün benliğinize dönebilmenizin kapılarını açmayı hedefler. Bu süreç Alman psikoterapist Prof Dr Franz Rupert tarafından geliştirilmiş ve yıllar içinde gelişerek IoPT, Kimlik Odaklı Psikotravma Terapisi adı altında şekillenmiştir. Travma Dizimleri olarak da bilinen yöntem, derin yaraları ve psikolojik travmayı ele alır.   

Bazı soruları kendinize sorarak bir niyet oluştururusunuz. 

  • Kendini bütün hissetmek ne demek hiç düşündün mü?
  • Güven, özgürlük ve açık yürekli bir yerden yaşayacak olsaydınız, hayatınız ne kadar farklı olabilirdi?
  • Diğer insanlarla korkmadan veya utanmadan bağlantı kurmak ne anlama gelir?

Ruhtaki Bölünmeler

Bu dünyaya geldiğimizde gerçek benliğimiz gücünü ve saflığını ortaya çıkarır, ancak acı verici ve travmatik olaylar yaşamaya başladığımızda insan ruhunun korunmak ve hayatta kalmak için bölünmesi gerekir. Bu olduğunda, sadece güvenlik, bağlantı, özgünlük ve güven duygusunu kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda travmatize olan kısımlar zamanla donar ve sonunda fiziksel ve psikolojik sağlığımızı etkileyebilir.
Niyet Metodu, sizin kendi özgün benliğiniz ile ilişki kurmanıza, kimliğinizden kopan ve öz benliğin tekrar tekrar geri almak istediği parçaları belirlemeye,
 öz benliğinizin sürekli geri kazanmaya çalıştığı parçalarla bağ kurmanıza yardımcı olan bir yöntemdir. Travma ile oluşan içsel parçaların kopukluğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar, depresyon, bağımlılıklar gibi bireysel ve  şiddet, çatışma ve savaşlar gibi toplumsal bir çok sorunun ana nedenidir. Travmatik yan bağlantı kopukluğu yaşarken hayatta kalan yanımız da kaygıyla varolur, kontrol etmeye çalışır, güvenmekte zorlanır. Travmalar nesiller boyunca aktarılmaya devam eder.

Bir niyet Diziminde neler olur?

Bir Niyet Diziminde kişi yaşam ile ilgili yaşadığı problem ile ilgili en yoğun hissettiği amacına, arzusuna odaklanır, bir süre kalbiyle bağlantı kurar, Bunu basit bir cümleye dönüştürmeye gayret eder.

“Özgürce karar vermek istiyorum.”

veya

“Bel ağrımı iyileştirmek istiyorum.”

 

Niyet sahibi, niyetinin için farklı unsurlarıyla rezonansa girdiğini hissettiği grubun bazı üyelerini temsilci olarak seçer. Her bir unsur ile temsilcilerin yansıttığı duygu ve bulgular yardımıyla anlaşılmaya ve onlarla etkileşime girilmeye başlanır.

Süreç başladığında, niyet sahibi, lider kolaylaştırıcının rehberliğinde kendi ‘kendiyle karşılaşma’ sürecinin yönünden tamamen sorumludur ve iç kısımlarıyla etkileşime girmeye ve bağlantısız olanlarla nazikçe yeniden bağlantı kurmaya davet edilecektir. .
Lütfen bu sürecin çözüme dayalı olmadığını, ancak niyetiniz hakkında daha derin bir anlayış, netlik ve iç görü kazanmak için bir keşif olduğunu unutmayın.


“Kendi travma şifanız için bilmeniz gereken her şey içinizdedir. Risk almaya hazır olduğunuzda ona erişebilirsiniz.”

Prof. Dr. Franz Ruppert


***** IoPT hakkında bazı ek bilgiler *****

https://www.youtube.com/watch?v=Uf6OikJhCRQ

Franz Rupert Cinsellik Travması Üzerine https://www.youtube.com/watch?v=owpUwTDGYjs
Franz Rupert Sevgi Travması Üzerine https://www.youtube.com/watch?v=zTiPV6rO_FU&t=1s 

www.franz-ruppert.de/turkei 

Kitaplarının bazıları

https://www.kitapyurdu.com/yazar/prof-dr-franz-ruppert/149610.html?gclid=CjwKCAjw8sCRBhA6EiwA6_IF4Q8_DYQHizxPFvs1UG1VIO0Ej2W3LH4MzaBj1kSTvUfXScDC7SdFtRoCqe4QAvD_BwE