Recall Healing Nedir?

Recall Healing, bireylerin hastalıklarının geçmiş travmalardan kaynaklanabildiğini savunan ve hastalıkların tedavi süreçlerine destek olan bir yaklaşımdır. Tekniğin temeli Dr. Ryke Geerd Hamer’in The German New Medicine/Yeni Alman Tıp Yaklaşımı tezine dayanır.

Aslında bu çalışma homeopati ve sistemik aile dizimi ve psikoterapi eğitim ve deneyimlerimi bu amaçla kullanabileceğim bir inceleme yöntemi ve bakış açısı sunmaktadır, bu nedenle çalışmalarıma dahil ettim. Ayrıca burada öğrendiklerimi tüm diğer yöntemlere de entegre edebiliyorum.

Fakat kişi sadece bu amaçla başvurabilir ve birlikte çalışabiliriz.

Hastalığın Mantığı Anlaşılabilir mi? Ve Şifayı Geri Çağırmak Mümkün Müdür?

Yaşadığımız her şey bedenimiz tarafından deneyimlenip kaydedilir ve her olaya yanıtımız da bireyseldir. Bu olayları hoşnutluk yaratan veya rahatsızlık yaratan deneyimler olduğu gibi, tümüyle travmatize edici olarak ta deneyimlenir. Aslında travmayı gittikçe daha iyi anlıyoruz. Ve travma olayın kendisinden çok ona verdiğimiz yanıtın ta kendisidir.

İnsanın ana rahmine düştüğü andan itibaren deneyimlerinin tüm yaşamı üzerinde nasıl şekillendirici olduğunu, artık bir çok araştırma ve terapi çalışmaları ile görebiliyoruz.

Recall healing yaklaşımı; şifayı geri çağırma olarak çevrilebilir, sağlığa bütüncül yaklaşımda kullandığım tüm yöntemlerin bir bileşeni gibi; burada yeni araçlar sunan bir çalışmadır. Danışan ile birlikte biraz dedektif gibi birlikte duygusal bir yolculuğa çıkarız.;

* Yaşam çizelgesini,

* Aile Genogramını,

* Proje amacını oluştururuz.

Bunlar ile hastalığın kaynağına, oluşum dinamiklerine ulaşmaya ve bilinçaltının bireysel ve atasal bölümlerini anlamaya çalışırız. 

Yaşamımızda hastalık ve davranış kalıpları, sağlıksız seçimleri dönüştürmeye olanak sağlayan bu çalışma iyileşme ve dönüşüm için çeşitli araçlar sunuyor.

 

The German New Medicine (Yeni Alman Tıbbı Yaklaşımı) nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Dr. Hamer, Yeni Alman Tıp Yaklaşımının temellerini hayatında oluşan büyük bir travmanın ardından atmıştır. Başarılı doktorun oğlu, 1978 senesinde, bir kaza sonucu başından vurularak ağır yaralanır ve dört ay yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeder. Bu süreçte, Dr. Hamer oğlunu hayatta tutmaya, onu kurtarmaya çalışmıştır. Ölümünün ardından büyük bir yasa boğulur.

Oğlunun ölümününün üzerinden bir kaç ay sonra, Dr. Hamer testis kanseri olduğunu öğrenir. Kendi tedavi sürecinde aynı tanının konduğu yüzlerce hastayı inceler, bu hastalığa yakalanların hemen tamamında benzer bir duygusal çatışmanın bulunduğunu hayretle fark eder; testis kanserinin altında yatan duygusal travmanın, “çok sevdiği birinin, özellikle çocuğunun ölümü olduğunu” gözler. Tüm testis kanseri vakalarında aynı tema vardır. Bu erkeklerin hepsi ya çok sevdiği çocuğunu, bebeğini ya da çocuğu gibi sevdikleri bir varlığı kaybetmişlerdir.

Bu konudaki araştırmalarını derinleştiren Dr. Hamer, aynı ‘conflict’e yumurtalık kanseri tanısı konan kadın hastalarda da rastlamıştır. Dr. Hamer tüm bu hastaların tomogrofi sonuçlarını inceler. Dr. Hamer bulduğu sonuçlardan çok etkilenir. Çekilen tomogrofilerde tüm yumurtalık kanseri hastalarının beyinlerinin tam aynı noktasında baloncuk şeklinde bir gölge olduğunu fark eder. Bugün hasta olan organın beyindeki ilgili noktasında görülen bu gölgeye ‘Hamer Focus’ (Hamer Noktası) adı veriliyor.

Dr. Hamer kendi tedavi sürecinde ameliyat olmayı kabul etmiş ancak yanlızca kanserli parçanın alınmasını istemiş ve kemoterapiyi tamamen reddetmiştir. Bu, o dönemde meslektaşlarına göre intihar niteliğinde bir karar olarak algılanmış, ancak aylar sonra Dr. Hamer’in tamamen iyileştiğini ve hastalığının bir daha hiç nüksetmediği görülmüştür.

Dr. Hamer  bu konuda araştırmalarına kanser konusunu temel alarak başlamış, bu araştırmanın ortaya çıkardığı bulgulara dayanarak yarattığı Yeni Alman Tıp Yaklaşımı sistemi ile binlerce hastasının iyileşmelerine yardımcı olmuştur.

Yeni Alman Tıp Yaklaşımı, bilimsel olarak, hastalıkların altında yatan duygusal, düşünsel travmaları, stress ve/veya şokları saptamış, ve bu travma ve şokların bedenimizdeki biyolojik etkilerini inelemiştir.

Recall Healing terapisi nasıl bir süreçtir?

Recall Healing tekniği mevcut tıbbi tedavinizi destekleyen bir sistemdir. Hastalığınız ile ilgili bir tanı koymaz. Kesin bir şifa sözü vermez. Sizi sürece dahil eder ve aslında farkına varılan hakikat ve saklı kalmış olan duygusal boşalım vs ile bir olanak sunar. Bu süre epigenetik değişiklikler ile dah iyi anlamak mümkündür.

Danışmanın niyeti, hastalığınızın altında yatan sırların anahtarlarını araştırırken size rehberlik etmek ve derinlerde saklı duygusal, düşünsel ve zihinsel travmaları bulup ortaya çıkarmakta size destek olmaktır.

Terapiyi almaya karar verdiğinizde, danışmanınızın size gönderdiği ‘danışman bilgi formu’nu detaylı doldurursunuz, tıbben konmuş tanınızı ve tüm test sonuçlarınızı Recall Healing Danışmanınızla paylaşırsınız. Terapinizden önce, danışmanınız verdiğiniz bilgileri inceler. Birlikte hastalığınızın haritasını çıkartırsınız.

Yaşam Çizelgesi:

Konan tanıya gore, hastalığınızı altında yatan duygusal ve düşünsel travmayı tespit edersiniz. Tüm haritanıza göre, önce yaşam çizelgenizi oluşturarak, yaşadığınız önemli olaylar, sağlık sorunları kazalar listelenir ve tanı konan zamanlar ile duygusal süreçleriniz sorular, gözlem ve bedensel deneyimler ile incelenir. Bazı deneyimler oldukça zordur ve kişi yaşama devam edebilmek için bunları bilinçaltına iterek, hayatta kalmaya devam eder. Bu çalışma o zamana yapılan bir yolculuktur.

Proje amacı 

30 aylık sürece dair kapsamlı bir çalışmadır.  Bu çalışma sizin bu dünyaya geliş yolculuğunuzun nasıl başladığını,  anne karnındaki 9 ay ve doğumdan sonraki 1 yılı , toplamda 30 aylık gibi bir sürecin incelenmesine dayanır. Bu dönemde kişi, ebeveynler tüm çevre ilgi alanımızdadır. 

Genogram

Atasal sistemik çalışma ile Aile Genogramınız çizilir.  Aile sisteminin kolektif bilinçaltı aracılığı ile aktarılmış deneyimler, aile sistemindeki bağ-denge sıra düzen bozuklukları, dışlanmalar, gizli sadakatler vs gibi konular incelenir. Helinger ve sonrasında pek çok Dizim çalışması yapan profesyonelin çalışmaları ile zaman zaman alanda da çalışırız. Anne Ancelin Schutzenberger’in Soy Sendromu adını verdiği, atalardan genetik kodlar yoluyla aktarılan hastalıklı kalıpları araştırırız. Kişinin hastalığının, aile ağacındaki ataların yaşadıkları duygusal ve düşünsel travmalarla bağlantısını görmeye ve ortaya koymaya çalışırız.

Çalışırken bulunan bağlantılar problem-hastalık vs tekrar döngülerini kırabilir, yeni atakları önleyebilir veya ilerlemeyi durdurup iyileşmenize aracılık edebilir. Hiç bir yöntemin bu konuda bir garanti veremeyeceği gibi bu çalışma da bu vaatte bulunmaz. İyileşmenin gözlenmesi bir süreçtir ama çalışma esnasında dikkatli bir gözlemci buna dair belirtileri izleyebiliyor.

Recall Healing terapi süreci devam ederken, tıp doktorunuz tarafından, tedavinize de devam edersiniz. 

 

Seanslar nasıl yürütülür?

Bu çalışma sürecinde sizi destekler ve size yolculuğunuzda eşlik ederim. Seanların yüz yüze olması tercih edilirken, uzakta veya fiziksel anlamda gelmesi mümkün olmayan danışanlar için skype üzerinden ve ya telefonda da yürütülebilir.

Çocuklar için ebeveynler ile çalışılabilir. 

Çalışmaya aktif katılımınız oldukça önemlidir. Tüm sorular sizin yaşam öykünüz etrafında döner ve kendiniz hakkında tüm bilgileri ortaya çıkaracak olan elbette sizsiniz. Bir meraklı dedektif olmaya, kişisel ve aile kayıtlarını araştırmaya, belgesel dökümanlar, kaynak kişilere ulaşmaya hevesli olmalısınız. 

Ne kadar sürer?

Probleme göre değişse de ortalama 6-8 seans sürmesi beklenir. 

Her hastalığın tedavisinde kullanılma şansı var mıdır?

Kronik, dejeneratif bir çok problem için uygulanabilir. Bu konuda deneyim ve çalışmalar giderek artmakta ve her çalışmada problemin ne zamandır var olduğu, ne derinlikte bir problem olduğu vs gibi bir çok faktör önemlidir. 

Dr. Hamer aynı zamanda, çalışmalarında bir hastalığın fazlarının olduğunu belirtmiştir, aktif faz ve/veya tamir fazı.

Kanser hastalığında da tanının konduğu tarih, hastalığın aktif fazda mı yoksa tamir fazında mı olduğu önemlidir.

Aile sistemindeki sırlar önemlidir. Sistemik bakış ile sırlar bizi hasta eder. Terapi aynı zamanda tüm sırları ortaya çıkarmaya yöneliktir. Buna biraz tüm kirli çamaşırları ortaya dökmek de diyebiliriz. Ancak aranan hakikati anlamaktır, Suç ve suçlu aranmaz, yargılama yapılmaz. 

Terapiye gelen danışanın sırlarıyla, gölge yanlarıyla, kör noktalarıyla yüzleşmeye hazır olması önemlidir. Bunun için karşılıklı güvene dayalı bir ilişkiyi temel alırım.

Seansları gizlilik esasına dayanır. Hastalığın veya terapinin ilerleyişi ile ilgili aile bireylerine danışanın isteği veya onayı dışında bilgi verilmez.