NEFES

Bu dünyadaki yaşam deneyimi bir nefesle başlayıp bir nefes ile son buluyor. Beden zihin ve ruh etkileşimin nasıl olduğuna bakmak istersek, nefesin gözlenmesi çok bilgi vericidir. Nefesin değeri çok fazladır, “olmaya cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünü hepimiz hatırlarız. Yaşadığımız olayların ruh üzerindeki izleri en çok nefes ile ifade edilir;  nefesimizi tutarak bekleriz veya derin bir nefes alırız.

Aslında tüm varlıklar nefes almaktadır ve biz bu nefesi aslında aramızda değiş tokuş etmekteyiz. Dolayısı ile nefesin bir arada yaşama deneyimimizle de çok bağlantısı vardır. Ayrıca insan kendinin doğa ile bağını güçlendirdikçe kendi doğasına dair de çok bilgi edinecektir. Bizim gibi diyafram nefesi alan varlıkları izlediğimizde nefesin doğası ve huzuru bize erişmeye başlar. 

Evrenin sırrına ermek

Günümüzde  insanın nefesi üzerine oldukça fazla etkide bulunan kültürel, eğitimsel girişimler vardır. Oysa nefese dair tüm bilgiler unutulmuştur, dolayısı ile bu girişimler çoğu kez hatalı ve insanı tümüyle kavramaktan uzaklaşmış durumda. Tüm kadim kültürler nefes ile çok ilgilenmişler ve kendi insan yaşamı algılarınca gözlem ve tedaviler önermişlerdir. Mistikler için nefes kozmik bilinç ile bireylerin bilinci arasında bir köprüdür. Nefesine odaklanabildikçe bu köprü kalp beyin arasındaki bağlantıyı güçlendiren, zihni sakinleştiren etkileri yanında içsel bağlantı, sezgiler, rehberlikler için de bir geçit olur. Yogilerin büyük Lordu Shiva, “Nefes bilgisine sahip olan, tüm evrenin sırrını bilir” demişti.

Diğer önemli nokta insan olarak aslında kalp ritmi, hormon salınımı, bağırsak hareketleri, idrar süzme gibi pek çok bedensel işlevsel süreci kontrol edemiyorken nefese dair bir yeniden düzenleyebilme gücümüzün de olmasıdır. Bilinçli ve şifa verici nefesler ile bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak  iyileşebilir, dönüşebiliriz. Çünkü nefesi düzenleyebildikçe her şey de kendi özgün doğasına dönmeye başlar. Modern yaşam insanın nefesini kontrol altına alarak kendi üzerinde kontrol sahibi olabileceğini çoğu kez atlamıştır. Nefesini kontrol eden, zihnine ve vücuduna hakimdir. Doğru nefes almayı ve nefes kanallarını temiz ve düzenli tutmanın yöntemlerini gerçekten çok az kişi biliyor! Kontrolsüz nefes almak tehlikelidir.

Kendine giden yolun bir anahtarını bulmak

Nefes, kişinin kendini bilmesi yolculuğunda bizi istediğimiz yöne yönlenmede yani, kalbimizin gerçek arzusunu, yaşam amacımızı bulabilmede en önemli araçtır.  Böylece gerçek kendiliğiniz dış dünyanın etkilerinden arınmaya, saflaşmaya başlar.  Hindistan’lı Sufi mistik Muhammad Abu Haşim Madani  “İnsanlar çok günah ve erdem olduğunu söylüyorlar ama bence tek günah var. Bir nefesi farkında olmadan bırakmak” demişti.

Yine onun öğrencisi ve Batıya bu kadim bilgileri taşıyan bir Mürşit olan Hz. İnayet Han “Vücudun tüm mekanizması nefesin gücü ile çalışır ve nefeste bazı düzensizlikler bu mekanizmanın düzensiz çalışmasına neden olur.  Doktor bunun vücudun nabzı ve kalp atışlarına neden olan fiziksel bir hastalık olduğunu söyleyecektir. Ama mistik bunun neden olduğunu biliyor; değişikliğe neden olanın nefestir” diyerek nefese odaklanmayı öğütlemişti. Nefes üzerine çok söylenecek söz vardır ancak her durumda, durup nefesimizin farkındalığında yaşayabilme güzel bir hedef olacaktır. 

 

Birlikte nefesi gözlemleyebilmeyi, bağlantı kurabilmeyi, nefesin çeşitleri, yönleri, elementler ile nefesi dengeleyebilme gibi pratik çalışmalar yapacağız. Bunlara duyuruları izleyerek katılabilirsiniz. Etkinlikleri izleyebilmek için eposta aboneliğine kaydolun ve cep telefonu numaranızı da arzu ederseniz iletin.

Nefesiniz aşkla aksın…..

Sevgiyle

 

Sema İlhan[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]