otojenOtojenik Gevşeme

Dünyada üzerinde en çok araştırma yapılarak iyileşmeye etkisi gösterilmiş bir yöntemdir.  Bir kez eğitimli bir terapist yardımı ile öğreniz ve sonra yaşam boyu kendi kendinize yapabilirsiniz.

Bu eğitimin temel amacı;

Bedeninizle nasıl ilişkiye geçeceğinizi öğrenmek ve böylece yaşamınız için kişisel sorumluluğunuzu üzerine almanızdır.

 OTOJEN GEVŞEME (AUTOGENES TRAİNİNG) NEDİR
Otojen  (autogenes ), ‘’kendi kendine oluşan’’ anlamına gelir. Otojen Gevşeme, kendi kendine gevşeme yöntemini kullanan bir otohipnoz tekniğidir. Bu teknik aracılığıyla, birey, özdenetimini sağlayabilir. Bu yüzden, otojen gevşeme, bir özdenetim uygulaması olarak kabul edilebilir ve bu  teknik kolaylıkla öğrenilebilir 

 Otojenik eğitim

Amaç bir bütün olarak organizmanın parasempatik sisteme geçişini güvenle sağlayabilmektir. Bisiklet sürmek gibi bir kez öğrenilince sonra uygulama kolaydır. Uykuya dalabilirsiniz, fazla uyanık olabilirsiniz;  belirli bir denge hız kazanınca kolaylaşır. Otojenik eğitim inançlarla ilgi veya spiritüel bir uygulama olmayıp, tamamıyla fiziksel ve bireysel deneyime dönük bir uygulamadır.

Yoga class relaxing

 

  • Uygulamadan önce alkol, sigara kullanmayın ve yeni yemek yemiş olmayın.
  • Olabildiğince sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin.
  • Egzersiz için uzanacağınız zeminin başlangıçta sert bir yer olması kollarınızda ve bacaklarınızdaki ağırlığı hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Yaklaşık 3 ay sonrasında otururken, ayakta iken, yürürken vs de yapabileceksiniz. Zamana yoğunlaşıp dertlenmeyin.
  • Unutmayın amacımız eğitimi tamamlamak değil, yöntemi kullanarak istediğimiz zamanda gevşeyebilmek. Sonrasında sabah ve akşam 4 dakika uygulanabilir.

 

Başlangıçta yatarak ilerleme kaydettikten sonra oturarak ta yapabilirsiniz. İyice ilerleyenler kırmızı ışıkta direksiyonda bile gevşeyebiliyorlar.

Otojenik Eğitim, 1920’li yılların başlarında, Alman bir Psikiyatrist olan Prof. Dr. Johann Heinrich Schultz (1884-1970) tarafından bulunmuştur. Bilimsel alanda sonuçları üzerinde en çok çalışma yapılmış ve etkisi gösterilmiş olan bu metot, o zamandan beri doktorlar, psikoterapistler ve pedagoglar tarafından, psikolojik ve psikosomatik sorunlarda önleyici mükemmel bir yöntem olarak görülmekte ve uygulanmaktadır.

Otojenik Eğitim, bedenin derin gevşetilmesi/rahatlatılması yolu ile otonom sinir sistemi üzerinden kişinin ruhunu, psikolojisini rahatlatma metodudur. Adeta kişinin kendi kendini uyur konuma getirmesidir. Ama bu konum bir uyuma hali olmayıp, bilakis gevşemiş olan bedende bilincin açık/yerinde olma halidir.

 Otojenik Eğitim, psikolojik açıdan gevşeme sağlayarak bedenin de onu izlemesini amaçlayan bütüncül bir yaklaşımdır. Çok kolay uygulanabildiğinden, günde 2-3 kez yapılan 10-15 dakikalık egzersizlerle, zaten zamanla yarışan günümüz insanları için, harcanan sürenin azlığı dikkate değerdir.

tas

 

OTOJEN GEVŞEMENİN YARARLARI

* Otojenik Gevşeme stres ve psikosomatik bozukluklarda yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilmektedir.

* Uygulamayı yapan kişide, derin bir gevşeme ve dinginlik sağlar.
* Yalnızca sağlığın bozulduğu zamanlarda da, bedensel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.
* Otojen Gevşeme, öfke ve kızgınlığın kontrolünü sağlar. Gündelik yaşamda bizi kızdıran, öfkelendiren durumlarda sakin kalabilmemize, makul düşünüp,  soğukkanlı davranmamıza yardım eder.
* Her tür olumsuz duygunun (korku, kaygı, endişe gibi) kontrolünde kullanılır.
* Otojen Gevşeme uygulamaları odaklanmayı artırır, hafızayı güçlendirir, performansı geliştirir. OE ile her zaman azami uyanıklık derecesi yani bedensel ve zihinsel verimlilikte kendimizi hazır hale getirebiliriz. Böylece zihinsel çalışma çok daha kolaylaşır. Daha önce öğrendiklerimizi daha kolay hatırlarız.

* Çalışma saatleri uzun olan ya da yoğun tempoda çalışan kişiler, 15 dakikalık Otojen Gevşeme uygulamasıyla, üç-dört saatlik uyku ihtiyaçlarını karşılayabilir. Sağlıklı insanlarda bile egzersizler sanki birkaç saat uyumuş gibi dinlenmiş hissedip uykuyu erteleyebilir.  
* Adet kanaması ve menapoz dönemiyle ilgili yakınmalar, Otojen Gevşeme ile iyileştirilebilir ya da tümüyle ortamdan kaldırılabilir.
* Otojen Gevşeme ile yapılan özel otohipnoz uygulamalarıyla, yeme davranışı ve yeme alışkanlıkları değiştirilebilir; bu uygulamalarla, kişi sağlıklı biçimde dilediği kiloya ulaşabilir.
* Boyun tutulması, kekeleme, gece işemesi  (altını ıslatma) ya da uykuda diş gıcırdatma gibi rahatsız edici belirtiler için de kullanılmaktadır.
* Çoğu baş ağrısı, oto hipnoz uygulamasına olumlu tepki verir.

* Soğuk algınlığı olasılığı azalır ya da enfeksiyon direncimiz güçlenir.

* Ağrıyı serinlik düşünerek hafifletebiliriz, giderebiliriz, azaltabiliriz. Ağrının kökenine ayrıca bakılır.

* Doğumların da daha kolay ve hızlı gerçekleşmesine yardım eder.

* Migren krizleri de bu yöntemle hafifleyip seyrekleşebilir ya da tamamen ortadan kalkabilir.
* Astım hastalarının Otojen Gevşeme uygulamalarıyla kriz öncesi korkuları azalır ve astım krizlerini daha hafif geçirirler.
* Bunların dışında, birçok rahatsızlıkta, Otojen Gevşeme uygulaması, rahatlatıcı ve iyileşmeyi destekleyen bir otohipnoz yöntemi olarak kullanılmaktadır.

 

OTOJENİK EĞİTİM UYGULAMASI

  1. Otojen  ‘’kendi kendine oluşan’’ anlamına gelir. Kişilerin günlük yaşamın gerilimleri ile kas iskelet sistemleri yanı sıra istemli kontrolümüz dışında çalışan otonom sinir sisteminin de gevşetilmesi öğrenilir.
  2. Sadece bedensel değil, ama özellikle zihinsel, zihni sessizleştirme amaçlanmaktadır. Zihin sakinleşince beden de onu izler.
  3. Kendi kendine oluşmayı geliştirmek için sürekli çalışma gereklidir. Otojenik Eğitim, yetkili bir kurs öğretmeni tarafından, tek kişiye ya da gruba öğretilir. Başlangıçta yapılacak bu seri eğitimlere düzenli katılım önemlidir.
  4. Bir kez öğrendikten sonra en az üç ay her gün 15 dakika ayırarak sabah, öğle ve akşam vakitlerinde uygulanması ve bedenin eğitilmesi gereklidir.