İzmir’de Sistem Dizimleri yaklaşımlı KAPALI -10 modüllü

Grup Çalışması 2016-2017

Birlikte bir yıllık yolculuk yapmaya niyet etmiş kapalı bir grupla çalışma yapmayı hedefledim. Bu yolculuk sizin ve Atasal sisteminizin birlikte tümüyle sistemik dizim ilkeleri ile analiz edileceği heyecan ve duygu dolu bir yolculuk olacaktır. Bu yolculuk, sonunda asıl kendinize daha fazla yakınlaşacağınız eşsiz bir deneyimdir ve sistem dizimlerinin hem tanı koydurucu hem de yeniden düzenleyici gücünü yaşarsınız. Böyle bir hakikat yolculuğu için belki de çok uygun bir zamandasınız.

Herkesin yaşamına dair bir öyküsü vardır ve bu öykü ile yaşamda kişisel ve profesyonel ilişkilerini dokumaktadır. Kim olduğuna dair bir kendilik algısı oluşturmuş ve dahası bu algı ve ilişkilerdeki sonuçları ile bedeni de an be an biçimlenmektedir. Aile dizimleri bu öyküyü kişisel olmaktan çıkarır ve kişinin bağlı bulunduğu sistemden taşıdıklarıyla kim olduğunun ve dahası kim olabileceğinin farkındalığına ulaştırır.  Kişi aile öyküsündeki görünmez bağlardan, kurulu üçgen döngüsü ve işbirliklerinden, sıkan bağları ayırt etmeye başlar. İnsan yeniden bu kez asıl olduğu kişiye doğabilir  ve hayatını geri kazanabilir.

Bunun için yaşamımızın tüm sorumluluğunu üstlenmeye, mağdur ya da fail konumundan çıkmaya hazır mısınız? Kişisel ve sistemik çok yönlü bir çalışma sadece kim olduğunuzu aydınlatmaz.  Artık eski duygunuzdan, döngünüzden, katılığınızdan ya da aşırı tepkili olma veya tepkisizliğinizden, kısaca bize hizmet etmeyen her şeyden uzaklaşabilirsiniz. Kendinizi bilme ve kendi gerçeğinize uyanmaya istekliyseniz başlayabilirsiniz.  “Kişi anlattığı hikaye kadar bir hayat sürer” ve bir hikaye yeniden anlatılabildiğinde ortak hikayelerimiz de değişir. 

Bu çalışmaya kimler katılabilir?

Halen sürekli aynı döngüleri tekrarlıyor, aynı kişileri yaşamınıza çekiyor olabilirsiniz. Çok çalışmanıza rağmen istediğiniz sonuçları elde edemiyor hatta kayıplar veriyor ya da başkaları için kendinizden vazgeçip, kendinizi kurban ediyor olabilirsiniz. Uzun yıllardır belki başka tedaviler ya da ilaçlar aldınız. Eğer Atasal yükler taşıyorsanız bireysel çözümler yeterli olmayacaktır.

Bu çalışmaya bazı sorunları ya da soruları için arayışta olsun ya da olmasın;

Kişisel ve mesleki yaşam yolculuğunu farkındalıkla sürdürmeye niyet etmiş herkes katılabilir. Tüm katılımcılar hem özel hem de mesleki yaşamlarında giderek artan kazanımlar elde edeceği bir yeni döneme girmiş olur. Elde ettiği sonuçlardan doyum sağlar. Bu nedenle

 • Kendini bilebilmek,
 • Bütüncül bakabilmek,
 • Daha doyumlu ve dengeli bir yaşam sürdürebilmek isteyen herkese açıktır.

Ayrıca hekim, hemşire ve tüm sağlık profesyonelleri, psikoterapistler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, eğitimciler, pedagoglar,  hemşireler, onkologlar, palyatif bakım grubu çalışanları, Homeopati vb gibi geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulayıcıları, kişisel gelişim ve koçluk alanında çalışanlar, yoga, dans terapi vb çalışma yapanlar hem bireysel hem mesleki ilgi duyabilirler.

Grup ayda bir hafta sonu cumartesi pazar günleri çalışır.

Çalışma saatleri 10.00-18.00 arasıdır.

Çalışma merkezi Balçova’da olacaktır

Sınırlı sayıda kişi kabul edileceğinden başvuru önceliğiniz için mail ile başvuru formunu iletin.

Sizin için yararları

 • Yaşamınızda kendinizi ve yaşamınızı dönüştürme çabası içinde idiniz ve daha da fazla yol almak istiyorsunuz. Sistemik Aile Dizimi şaşırtır ve farkındalık yaratır, ezberlerinizi bozar. En önemlisi bu farkındalıkla başkalarıyla ilişkilerinizde kullanabileceğiniz bir içsel pusula edinmiş olursunuz. Ne zaman? nasıl eylediğinizin farkına varırsınız.
 • Bu yöntem sisteminizle bağlantınızı gözden geçirir.
 • Büyütecimizi sizin rehberliğinizde büyük aile soyağacına çeviririz, aktarılmış kayıtlara ulaşır, gizli de kalmış olanlara tanı koyarız.
 • Sizde bir şeyler değiştikçe sisteminiz de değişmeye başlar.
 • Yaşamınızda bir türlü nedenini anlayamadığınız davranış ya da seçimlere neden olan, yorucu dinamikleri anlamanıza yardım eder.
 • Hastalık veya uzun süredir olan bulgular da bu yöntemle ele alınıp anlaşılabilir.
 • Belirsizlikler, çatışma ve krizlerle daha iyi baş edebilir, onlarla dönüşebilir, gücünüz ve potansiyelinizi daha iyi kullanabilirsiniz.
 • İşinizde tükenmeden ilişki kurabilir, birlikte öğrenebilir, empati ve yürek açıklığı ile zor durumlarla başa çıkabilirsiniz.
 • Bir profesyonel olarak kendinizi biliyor olmanız, danışanınızı nesnel olarak görebilmenize katkı sağlar,
 • Sorumluluklar, haklar, sınırlar konularında netleşir, diğerleriyle sadece o anda yaşanan ilişkiler kurabilirsiniz.
 • Şimdi de olabilir, duygulanım ve tepkilerinizi fark edebilir ve daha kolay merkezinize geri dönebilirsiniz.
 • Kendimize ait olan bilinmeyenlerle buluştukça gelecek nesillere yeni ve farklı olan bir deneyimle erişir, geçmişe ve geleceğe de şifa taşımaya aracılık edersiniz. Sistemik Aile Dizimi bu yönüyle son derece onarıcı ve koruyucu bir yaklaşımdır.

Yöntem ve amaca dair:

 • Aile Dizimi Kapalı Grup çalışması o an var olan grup dinamiği üzerine oturan ve tüm katılımcıları eşit bir şekilde içine alan ve o ölçüde de besleyen fenomenolojik bir süreçtir.
 • Katılımcı sayısı sınırlı, küçük grup olup belirli sayıda üye ile başlayıp süren kuramsal ve özdeneyim içeren hem onarıcı hem de psiko-eğitim yönelimli bir çalışmadır.
 • Bu sürede grup üyesinin hem geçmiş hem de bu süreçteki yaşamına tanıklık ve eşlik edilir. Kendini gözleme, iç görü geliştirmeye teşvik eder.
 • İkili, üçlü, dörtlü grup çalışmaları ile bedensel, duyusal, duygusal yönlerden hissetme daha çok deneyimlenir. Giderek zihinsel alandan uzaklaşarak sezgisel alanın güçlendirilmesi ve yaratıcılığın arttırılması hedeflenir.
 • İş yaşamındaki sorun ve olguları değerlendirebilme olanağı sunar.
 • Pratik uygulamalar, ev ödevleri, araştırmalar, kitap ve film önerileri ile bilimsel ve dostça çok yönlü öğrenme olanaklarını birlikte yaratmayı hedefler.

Eğitim programı ve tarihleri içeren daha detaylı bilgi için, programı incelemenizi öneririz. Ya da talep halinde mail ilhan.sema@gmail.com adresine sorularınız ile başvurun