DuyurularYazılarım

YANSIMALARDAN KENDİLİĞE YOLCULUK

Sistemik Aile Dizimi Uygulaması 10 Modül, 2020 – İzmir

Dr. Sema İLHAN ile 10 aylık Kapalı Grup Uygulaması

Tüm yaşamımız kahramanı olduğumuz bir yolculuk ve yaşam amacımız en eski tapınaklarda bile yazan haliyle “kendini bilmek”tir. Tüm öğretiler kendini bilmeyen insanın bir tür uykuda olduğunu, uyanış için yola çıkması gerektiğini söyler.

Yaşam yolculuğu “biz” olarak başlar ve sonra insan “kendisi” olarak devam eder ya da ‘kendisi sandığı’ ile diyelim. Yaşam yolculuğunda insan daha doğmadan, ait olduğu gruplar, sistemler gibi kolektif pek çok yapının etkisi altına girmeye başlamıştır Böylece özünü unutur ki, aslında her birimiz eşsizi ve tıpkı bir tohumda olduğu gibi içsel bir plan ile Dünyaya geliriz.

Kendilik, kişinin kendini algılayış biçimi ve kendisiyle ilgili imgeler bütünü olarak tanımlanır. Kendiliğin en temel özelliklerinden biri, varlık olarak kendini ötekilerden ayırabilme/kendini ayrı bir varlık olarak algılayabilme, bir anlamda içerisi (kendim olan şey) ve dışarısı (kendim olmayan şey) arasında bir ayrım yapabilme kapasitesidir. Çok eskiden beri söylenir; “İçerisi nasılsa, Dışarısı öyledir.”

Kişi kendi beninin derinlikleriyle bağlantı kurabilir, kendini bulabilir. Kişi kendini bu bilmeye açarak, yaşamındaki varoluş haliyle, diğerleriyle ilişkilerinde, davranış ve algılarında kendini izleyebilir. Maalesef insan sıklıkla kendini unutarak büyümekte, kendi kendine kurduğu kafesin içinde sürekli aynı algılar içinde dolanıp ve hep aynı öyküyü tekrarlayıp durabilmektedir. Çünkü “İnsan sadece aradığını görür, bildiğini arar”(Goethe).

Bu çalışma, yaşamınızdaki kendiliğinizin yansımalarına bakabilmenize, size bakan ve uyanmanızı bekleyen yaşam ile yeniden özden bir bağlantı kurabilmenize eşlik edebilmeyi amaçlamaktadır.

Bu çalışmaya kimler katılabilir?

Bu çalışmaya bazı sorunları ya da soruları için arayışta olsun ya da olmasın; kişisel ve mesleki yaşam yolculuğunu farkındalıkla sürdürmeye niyet etmiş herkes katılabilir.  Kendini bilebilmek, bütüncül bakabilmek, daha doyumlu ve dengeli bir yaşam sürdürebilmek isteyen herkese açıktır.

Yöntem:

 • Aile Dizimi Kapalı Grup uygulaması, O an var olan grup dinamiği üzerine oturan ve tüm katılımcıları eşit bir şekilde içine alan ve o ölçüde de besleyen fenomenolojik bir süreçtir.
 • Bu grup, katılımcı sayısı sınırlı ve küçük grup çalışması olup, belirli sayıda üye ile başlayıp süren, yani kapalı, kuramsal ve özdeneyim içeren hem onarıcı hem de psiko-eğitim yönelimli bir çalışmadır.
 • İkili, üçlü, dörtlü grup çalışmaları ile bedensel, duyusal, duygusal yönlerden hissetme daha çok deneyimlenir. Sezgisel alanın güçlendirilmesi ve yaratıcılığın arttırılması hedeflenir.
 • Pratik uygulamalar, ev ödevleri, araştırmalar, kitap ve film önerileri ile bilimsel ve dostça, çok yönlü öğrenme olanaklarını birlikte yaratmayı hedefler.
 • Grup ayda bir hafta sonu cumartesi-pazar günleri çalışır.
 • Çalışma saatleri 10.00-17.00 arasıdır.

Program İçeriği

 1. Modül: Ocak 2020: Dünyam, Ülkem, yaşadığım şehir ve ben: Dünyam nasıl bir yer? Nereye aitim?
 2. Modül: Şubat 2020: Evim ve ben: Ev ile ilişkimiz, evdeki hallerimiz, Evimiz neresi?
 3. Modül: Mart 2020: Yeme davranışlarım: Sistem ve yeme ilişkimiz,
 4. Modül: Nisan 2020: Ben, kendi Ben’im, Ötekilerim, Gölgem: Ben dediğim kim? Ötekiler ve gölgem,
 5. Modül: Mayıs: Yaşamımdaki bolluk ve darlık: Meslek, iş, para ilişkileri kendiliğimden neler taşıyor?
 6. Modül: Haziran 2020: Sağlığım, hastalık ve yakınmalarım: Bedenimde ve ruhumda kendini gösterenleri nasıl anlayabilirim? Mesajları ne? sistemik izler bedenimi nasıl etkiliyor?
 7. Modül: Temmuz 2020: Bağımlılıklarım: Bağımlılık olmadan var olabilir miyim? Bağlandıklarım, bağlanamadıklarım ve bağımlılıklarımın kendiliğime dair ipuçları nelerdir?
 8. Modül: Ekim 2020 Çeşitlilik ve farklılık: Çeşitliliğe açıklığım, İfade ve iletişim biçimlerim, şiddetim ve hatta renklerim? Biz olmak? Birlik?
 9. Modül: Kasım 2020 Rüyalarım: Rüyaların dili ne? Kendi rüyalarımın mesajı ne? Ne kadar uyanığım? ya içinde olmak istediğim rüyam?
 10. Modül: Aralık 2020 Ölüm, yaşam ve ben: Ölümlülüğe ve ölüme bakışım, kayıplarım ve hatta kendi ölümüm, ne kadar canlıyım?

Çalışma biçimi

 • Grup ayda bir hafta sonu çalışır. Çalışma saatleri 10.00-17.00 arasıdır.
 • Kapalı Grup çalışmasının tüm modüllerine katılım gereklidir.

Başvuru: Eğitim programı hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt için 0 532 396 6942 numaralı telefonu arayıp, katılım formunu talep edebilirsiniz. Lütfen doldurduğunuz formu ilhan.sema@gmail.com adresine iletin. Katılımcı sayısı sınırlı olduğu için talebinizi bir an önce iletmeniz önerilir.

Tarihler başvuranlara iletilecektir. Grup oluştuğunda çalışma öncesi bir toplantı düzenlenecek ve tarihler grupla ayrıca değerlendirilebilecektir.