DuyurularYazılarım

Yaşam Yolculuğunda Öz Farkındalık ve Dönüşüm

Sistemik Aile Dizimi Uygulaması 2020

Dr. Sema İLHAN ile

KAPALI grup-10 modül

 

Sistem Dizimleri Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş, kökeni çok eski bir uygulamadır. Aile sistemi ile daha sık çalışıldığı için bu isimle tanınmıştır ancak tüm sistemlere uygulanabilen fenomonolojik bir yöntemdir. Bireysel ve grupla çalışılabilir. Grup çalışması her bir grup üyesinin algı ve iç görülerini geliştiren, grup üyelerinin birbirine aynalık ettiği, derinlikli ve etkin bir süreçtir. Kapalı grup çalışması, bir kez grup oluştuktan sonra aynı kişilerle devam eden bir programı tanımlar.

Bu program sizin ve atasal sisteminizin birlikte sistemik dizim ilkeleri ile analiz edileceği heyecan ve duygu dolu bir yolculuk sunuyor.
Herkesin yaşamına dair bir öyküsü vardır. Aile Dizimleri bu öyküyü kişisel olmaktan çıkarır ve kişinin bağlı bulunduğu sistemden taşıdıklarıyla kim olduğunun ve dahası kim olabileceğinin farkındalığına ulaştırır. Kişi aile öyküsündeki görünmez bağları, gizli sadakatler, kurulu üçgen döngülerini, iş birliklerini ve sıkan bağları ayırt etmeye başlar.
Bunun için yaşamımızın tüm sorumluluğunu üstlenmeye, mağdur ya da fail konumundan çıkmaya niyet etmeniz gerekir. Kişisel ve sistemik çok yönlü bir çalışma sadece kim olduğunuzu aydınlatmaz. Artık eski duygunuzdan, döngünüzden, katılığınızdan ya da aşırı tepkili olmak veya tepkisizliğinizden, kısaca size hizmet etmeyen her şeyden uzaklaşmaya başlarsınız. “Kişi anlattığı hikâye kadar bir hayat sürer” ve içimizden birinin hikayesi farklı olarak anlatılabildiğinde ortak hikayelerimiz de değişir.

Bu çalışmaya kimler katılabilir?
Halen sürekli aynı döngüleri tekrarlıyor, aynı kişileri yaşamınıza çekiyor olabilirsiniz. Çok çalışmanıza rağmen istediğiniz sonuçları elde edemiyor hatta kayıplar veriyor ya da başkaları için kendinizden vazgeçip, kendinizi kurban ediyor olabilirsiniz. Uzun yıllardır belki başka tedaviler ya da ilaçlar aldığınız kronik hastalık ya da bulgularınız var. Eğer Atasal yükler taşıyorsanız bireysel çözümler yeterli olmayacaktır. Bu çalışmaya bazı sorunları ya da soruları için arayışta olsun ya da olmasın; Kişisel ve mesleki yaşam yolculuğunu farkındalıkla sürdürmeye niyet etmiş herkes katılabilir. Tüm katılımcılar hem özel hem de mesleki yaşamlarında giderek artan kazanımlar elde edeceği bir yeni döneme girmiş olur. Elde ettiği sonuçlardan doyum sağlar. Bu nedenle kendini bilebilmek, bütüncül bakabilmek, daha doyumlu ve dengeli bir yaşam sürdürebilmek isteyen herkese açıktır.

Sizin için yararları
• Sistemik Aile Dizimi şaşırtır ve farkındalık yaratır, ezberlerinizi bozar. En önemlisi bu farkındalıkla başkalarıyla ilişkilerinizde kullanabileceğiniz bir içsel pusula edinmiş olursunuz. Ne zaman? nasıl eylediğinizin farkına varırsınız.
• Büyütecimizi sizin rehberliğinizde büyük aile soyağacına çeviririz, aktarılmış kayıtlara ulaşır, gizli de kalmış olanlara tanı koyarız.
• Sizde bir şeyler değiştikçe sisteminiz de değişmeye başlar.
• Hastalık veya uzun süredir olan bulgular da bu yöntemle ele alınıp anlaşılabilir.
• Belirsizlikler, çatışma ve krizlerle daha iyi baş edebilir, onlarla dönüşebilir, gücünüzü ve potansiyelinizi daha iyi kullanabilirsiniz.
• İşinizde tükenmeden ilişki kurabilir, empati ve yürek açıklığı ile zor durumlarla başa çıkabilirsiniz.
• Sorumluluklar, haklar, sınırlar konularında netleşirsiniz,
• Şimdi de olabilir, duygulanım ve tepkilerinizi fark edebilir ve daha kolay merkezinize geri dönebilirsiniz.
• Kendimize ait olan bilinmeyenlerle buluştukça gelecek nesillere yeni ve farklı olan bir deneyimle erişir, geçmişe ve geleceğe de şifa taşımaya aracılık edersiniz. Sistemik Aile Dizimi bu yönüyle son derece onarıcı ve koruyucu bir yaklaşımdır. Böyle bir hakikat yolculuğu için belki de çok uygun bir zamandasınız.

Program içerik:
Modül 1: Ocak 2020  Sistem ve Aile kavramları, ailede sıra, bağ, denge, düzen
Modül 2: Şubat 2020 Atasal bağlara ve dinamiklere dair farkındalık
Modül 3: Mart 2020 Bireysel ve kolektif bilinçaltı, kolektif vicdana dair farkındalık,
Modül 4: Nisan 2020  Kişisel bağlanma modeline ve bu modelin önemine dair farkındalık
Modül 5: Mayıs 2020 Her katılımcının kişisel talepleri ile Sistemik Aile Dizimi Çalışması (1)
Modül 6: Haziran 2020  Her katılımcının kişisel talepleri ile Sistemik Aile Dizimi Çalışması (2)
Modül 7: Temmuz 2020 Bedenimizdeki ve sağlığımızdaki sistemik etkilere dair farkındalık
Modül 8: Ekim 2020  İlişkilerdeki dinamiklere dair farkındalık
Modül 9: Kasım 2020: Bireysel ve kolektif travmaların etkilerine dair farkındalık
Modül 10: Aralık 2020 Bir döngünün tamamlanması. Süreçteki Ben’e dair farkındalık,

Çalışma biçimi
• Grup ayda bir hafta sonu çalışır. Çalışma saatleri 10.00-17.00 arası yürütülür.
• Kapalı Grup çalışmasının tüm modüllerine katılım gereklidir.
Başvuru: Eğitim programı hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt için 0 552 203 4464 numaralı telefonu arayıp, katılım formunu talep edebilirsiniz.  Lütfen doldurduğunuz formu ilhan.sema@gmail.com  adresine iletin.

Tarihler başvuranlara iletilecektir. Grup oluştuğunda çalışma öncesi bir toplantı düzenlenecek ve tarihler grupla ayrıca değerlendirilebilecektir.