Category Archives: Birleştirici Sistemik Tıp

İYİLEŞMEK

      Yorum yok İYİLEŞMEK

  İyileşme hakkında genel bir giriş, konu geniş tabii ama bir yerden başlamak lazım ve bakış açılarımızı genişletip bütüncül olabilmek … zaten bu da iyileşmenin niyeti değil mi?, İlk başlarda hekimliğin insanları iyileştirmek ve onları tekrar hasta olmaktan koruduğunu sanıyordum. Yani hekim olmanın bu nedenle iyi bir şey olduğunu düşünüyordum. Sonra Tıp Fakültesine girdiğimde insanı öğrenmeye ve türlü türlü hastalıklarla… Read more »

İNSAN VE GÖLGESİ

      Yorum yok İNSAN VE GÖLGESİ

Gölgem kayboldu, gönlüm dolunca, ………………………………………………….. İnsandan bahsettik ve tabii insanın gölgesi olan bir varlık olduğunu da konuşmamız gerekir. Gölge, insanın kendinde göremediği veya görmek istemediği ve bu yüzden bilincinin dışında kalan,red edilmiş tüm gerçeklerinin toplamıdır ( Bu kavramı Carl Gustav Jung ortaya atmıştır.) İnsanın göremediği gölgesi başkaları ile ilişkilerine de düşer. O yüzden insan kendini insanda tanır. İnsanın kendinde olduğunu… Read more »

Tıbbi çeşitlilik ve Birleştirici Sistemik Tıp

İnsan, bütünün bir parçasıdır…. (Ancak) kendisini düşüncelerini ve duygularını, diğerlerinden ayrı olarak deneyimler; bu, bilincin yarattığı bir çeşit optik yanılgıdır. Albert Einstein, 22 Şubat 1950’de Robert S. Marcus a yazdığı yazı.   Bu gün tıp dediğimizde artık çeşitlilik söz konusu, pek çok kişi için hangi tıbbı kastediyor olduğumuz oldukça önemli bir merak konusu olabiliyor. Hatta ülkemizde ile çeşitli araştırmalarla da… Read more »

İnsan

      Yorum yok İnsan

İNSAN Konumuz tıp olduğundan önce nesnemiz insanı tanımlamaya gayret etmek gerekiyor. İnsanı size anlatmam için bir şeyleri zorlama gayreti yerine gelin biz insanı uzaydan yeni gelmiş birisine anlattığımızı farz edelim… ve biz bir başka gezegenden gelen varlığa dair neleri merak ettiğimizi sorgulayalım… yani bir uzaylı ile bakışıyor olduğumuzu ve birbirimizi tanımaya da çabalıyor olduğumuzu… Kuşkusuz bir fiziksel beden olacak ilk… Read more »

Aile ve Sistem Dizimleri Grup Çalışması

  Tüm evren senin içindedir ve sende olan her şey evrende de vardır. Senle çok yakınında olan bir nesne arasında hiç bir nesne yoktur;tıpkı senle çok uzağındaki nesneler arasında hiç bir mesafe olmadığı gibi. Her şey en küçüğünden en büyüğüne, en alttakinden en üsttekine kadar senle aynı değerde senin içinde vardır. Tek bir atom bile,yeryüzündeki tüm elementleri içerir. Aklın tek… Read more »

Homeopati nedir?

      Homeopati nedir? için yorumlar kapalı

Her birimizin içindeki doğal iyileşme gücü, iyi olmamız için en büyük güçtür.                                                                                         Hipokrat Homeopati nedir? Homeopati 200… Read more »

OTOJEN GEVŞEME EĞİTİMİ

      OTOJEN GEVŞEME EĞİTİMİ için yorumlar kapalı

Bu eğitimin temel amacı; Bedeninizle nasıl ilişkiye geçeceğinizi öğrenmek ve böylece yaşamınız için kişisel sorumluluğunuzu üzerine almanızdır.      OTOJEN GEVŞEME (AUTOGENES TRAİNİNG) NEDİR Otojen  (autogenes ), ‘’kendi kendine oluşan’’ anlamına gelir. Otojen Gevşeme, kendi kendine gevşeme yöntemini kullanan bir otohipnoz tekniğidir. Bu teknik aracılığıyla, birey, özdenetimini sağlayabilir. Bu yüzden, otojen gevşeme, bir özdenetim uygulaması olarak kabul edilebilir ve bu … Read more »

Bowen Terapi

      Bowen Terapi için yorumlar kapalı

BOWEN TERAPİ NEDİR? Bowen Terapi son derece hafif ve yumuşak hareketleri içeren ve vücudun kendini iyileştirmesine yardım eden doğal bir tedavi şeklidir. Avustralya’da Tom Bowen tarafından geliştirilmiş ve uygulandığı ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır. İnsan vücudu, karmaşık bir müzik aleti gibidir, hatasız çalışmak için uygun akort edilmeye gereksinim duyar. Uygun şekilde akort edildiğinde ise kendine özgü tonunu yaratmak üzere titreşir ve eşsiz frekansına… Read more »