Category Archives: Yazılarım

İNSAN VE GÖLGESİ

      Yorum yok İNSAN VE GÖLGESİ

Gölgem kayboldu, gönlüm dolunca, ………………………………………………….. İnsandan bahsettik ve tabii insanın gölgesi olan bir varlık olduğunu da konuşmamız gerekir. Gölge, insanın kendinde göremediği veya görmek istemediği ve bu yüzden bilincinin dışında kalan,red edilmiş tüm gerçeklerinin toplamıdır ( Bu kavramı Carl Gustav Jung ortaya atmıştır.) İnsanın göremediği gölgesi başkaları ile ilişkilerine de düşer. O yüzden insan kendini insanda tanır. İnsanın kendinde olduğunu… Read more »

YANSIMALARDAN KENDİLİĞE YOLCULUK

YANSIMALARDAN KENDİLİĞE YOLCULUK Sistemik Aile Dizimi Uygulaması 10 Modül, 2017-2018 – İzmir Dr. Sema İLHAN ile 10 aylık Kapalı Grup Uygulaması Tüm yaşamımız kahramanı olduğumuz bir yolculuk ve yaşam amacımız için en eski tapınaklarda “kendini bilmek”ten bahsedilir. Tüm öğretiler kendini bilmeyen insanın bir tür uykuda olduğunu, uyanış için yola çıkması gerektiğini söyler. Sistemik açıdan baktığımızda yaşam yolculuğu “biz” olarak başlıyor,… Read more »

Öz Farkındalık ve Dönüşüm için Aile Dizimi Kapalı Grup Eğitim Programı

Yaşam Yolculuğunda Öz Farkındalık ve Dönüşüm Sistemik Aile Dizimi Uygulaması 2017-2018 Dr. Sema İLHAN ile KAPALI grup-10 modül   Temmuz 2017’de birlikte bir yıllık yolculuk yapmaya niyet etmiş kapalı bir grupla bu çalışmayı tamamladık. Kapalı grup çalışması, bir kez grup oluştuktan sonra aynı kişilerle devam eden bir programı tanımlar. Bu çalışma programını yeniden sürdürmeye devam ediyorum. Çünkü bu çalışma sizin… Read more »

Yaşamın ve insanın dinamiklerine dair

“Dünyaya geldiğim anda” der Aşık Veysel, Dünyaya geliyoruz gerçekten.. İki kapılı bir handa süren bir yolculuk….İnsanın Dünya yolculuğu konusu insan olan tüm bilimlerin ortak konusu olarak farklı boyutları ile ele alınmakta ve giderek daha geniş bir bakış açısı ve derinliklerde insanı ve yaşamı anlamayı başarıyoruz. İnsan kim olduğunu bilmeye ihtiyaç duyan bir varlık. Tüketim odaklı yaşam tarzını getiren tüm reklam… Read more »

OTOJEN GEVŞEME EĞİTİMİ

      OTOJEN GEVŞEME EĞİTİMİ için yorumlar kapalı

Bu eğitimin temel amacı; Bedeninizle nasıl ilişkiye geçeceğinizi öğrenmek ve böylece yaşamınız için kişisel sorumluluğunuzu üzerine almanızdır.      OTOJEN GEVŞEME (AUTOGENES TRAİNİNG) NEDİR Otojen  (autogenes ), ‘’kendi kendine oluşan’’ anlamına gelir. Otojen Gevşeme, kendi kendine gevşeme yöntemini kullanan bir otohipnoz tekniğidir. Bu teknik aracılığıyla, birey, özdenetimini sağlayabilir. Bu yüzden, otojen gevşeme, bir özdenetim uygulaması olarak kabul edilebilir ve bu … Read more »

Bowen Terapi

      Bowen Terapi için yorumlar kapalı

BOWEN TERAPİ NEDİR? Bowen Terapi son derece hafif ve yumuşak hareketleri içeren ve vücudun kendini iyileştirmesine yardım eden doğal bir tedavi şeklidir. Avustralya’da Tom Bowen tarafından geliştirilmiş ve uygulandığı ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır. İnsan vücudu, karmaşık bir müzik aleti gibidir, hatasız çalışmak için uygun akort edilmeye gereksinim duyar. Uygun şekilde akort edildiğinde ise kendine özgü tonunu yaratmak üzere titreşir ve eşsiz frekansına… Read more »

İnsan olmaya dair

      İnsan olmaya dair için yorumlar kapalı

    Bir an için başka Dünyalardan canlıların gezegenimize indiğini ve insan varlığını anlamaya çalıştığını hayal edelim.. Bizi sadece fizik bedenimizle mi değerlendirirlerdi? Yani gördükleri kadarı ile?…. Biz kendimizi düşündüğümüzde ne farkediyoruz bedenimizi değil mi? mesela biz başka bir gezegenden gelen bir varlık ile tanışsak ona dair neler hissederdik? Bu sorularda bile görmek, bakmak, düşünmek, hissetmek vs bir sürü kavram… Read more »